RYBÁŘI PRAHA

Český rybářský svaz, z. s., Územní svaz města Prahy
CzechEnglishGerman

Aktuality

Závody v LRU plavané 2022 mezi družstvy Prahy a Budapešti

Po dvouleté přestávce způsobené covidovou pandemií pokračovalo mezinárodní zápolení mezi závodními družstvy Prahy a Budapešti v lovu ryb udicí plavané.

Ve dnech 22. až 26. července 2022 uspořádali maďarští kolegové představitelé budapešťského rybářského svazu FŐHESZ již 33. závody v lovu ryb udicí plavané mezi družstvy Prahy a Budapešti. Tyto závody letos proběhly na 3 hektarovém rybníku nedaleko historického města Székesfehérvár.  

    Po pátečním příjezdu do místa ubytování Zseri Vadászház si pražští závodníci prohlédli místo závodů rybník Hajnal v obci Sárkeresztes.

V sobotu zde probíhal celodenní trénink, při kterém se obě družstva snažily na závody co nejlépe připravit. Samotné mezinárodní závody v lovu ryb udicí plavané se konaly v neděli ve dvou kolech. Dopolední tříhodinový závod skončil v sektorech nerozhodně 3 : 3 a v odpoledním závodě pak pražské družstvo zvítězilo v poměru 4:2. Výsledky byly velmi těsné, ale nakonec se z vítězství radovali závodníci z Prahy. Vrátili tak téměř obdobným způsobem maďarským přátelům porážku z roku 2019. Celkově však od roku 1986 maďarské družstvo vede v poměru 18 : 15 (třikrát se závody nekonaly). Dvanáct závodníků (6 pražských a 6 budapešťských) ulovilo v obou závodech celkem 515,64 kg ryb. Vysoká hmotnost byla dosažena úlovky velkých kaprů a amurů. Rozdíl mezi jednotlivými družstvy byl ale pouze 480 gramů. V roce 2019 se v České republice ulovilo o něco méně 420 kg ryb, ale rozdíl v hmotnostech úlovků byl u jednotlivých družstev téměř stejný, pouhých 550 gramů. To vše svědčí o vyrovnanosti obou závodních družstev. Maďarští závodníci patří v plavané mezi světovou špičku, a proto si ti pražští s nimi vždy velmi rádi změří své síly. Ještě v neděli večer hned po závodech proběhlo v hotelu Zseri Vadászház vyhodnocení závodů s předáním cen a diplomů vítězům. V kategorii junioři zvítězil pražský závodník Jakub Toužimský s celkovým úlovkem 39,96 kg. V kategorii ženy zvítězila pražská závodnice Jana Štiková, která ulovila celkem úctyhodných 62,8 kg ryb. V kategorii seniorů byl první stejně jako v roce 2019 závodník z Budapešti Szecsei Balázs, který ulovil celkem 73,78 kg ryb. Na druhém místě skončil závodník pražský František Lamač s celkovým úlovkem 58,5 kg a na třetím místě pak skončil maďarský závodník Simon Zoltán s ulovenými rybami v celkové hmotnosti 49,66 kg.

    Program pobytu pořadatelé zpestřili prohlídkou historického centra města Székesfehérvár. Pražskou delegaci městem prováděla profesionální maďarská průvodkyně.

Dalším velmi přínosným bodem programu setkání byla návštěva jednatele krajského rybářského svazu Horgászegyesületek Fejér Megyei Szövetsége (HOFESZ) pana Tamáse Úrfi. HOFESZ je rybářským spolkem úzce spolupracujícím s FŐHESZ a je vlastníkem rybníku, kde probíhaly letošní závody. HOFESZ sídlící ve městě Székesfehérvár má 34 000 členů sdružených v 54 MO, z nichž 22 má vlastní rybochovná zařízení. HOFESZ dále hospodaří na 3 velkých nádržích (300, 200, 100 ha), na části Dunaje, kanálech, říčce Gaja a dalších plochách. Mimo jiné ještě hospodaří na 2 pstruhových potocích – říčce Gaja, která má rozlohu 20 hektarů a říčce Séd s výměrou 130 ha. Z vystoupení jednatele pana Úrfi tedy vyplynulo, že tato krajská organizace má systém rybářského hospodaření podobný tomu pražskému včetně provozování sportovních pstruhových potoků s obsádkou pstruha obecného. 

V úterý po snídani bylo letošní setkání představitelů rybářských svazů Prahy a Budapešti ukončeno se vzájemným přáním mnoha rybářských úspěchů. Pražští rybáři poděkovali budapešťským přátelům za velmi zdařilé zorganizování letošní akce s tím, že se v následujícím roce budou v Čechách snažit o zajištění tohoto setkání na podobné úrovni.

text a fota: Zdeněk Mužík

Příští týden zasedne XIX. Republikový sněm ČRS

24. září 2022 proběhne XIX. Republikový sněm ČRS. Na letošní sněm připadá volba předsedy ČRS. Zasedání se koná od 9:30 hodin v kongresovém centru FLORET v Průhonicích. Co je Republikový sněm? Republikový sněm je podle platných Stanov ČRS vrcholným orgánem Svazu. Koná se zpravidla jednou za dva roky, jednou za čtyři roky

Celý článek

Přihlášení

do uživatelského účtu