RYBÁŘI PRAHA

Český rybářský svaz, z. s., Územní svaz města Prahy
CzechEnglishGerman

Ing. Pavel Vrána, Ph.D.

Ing. Pavel Vrána Ph.D. – zástupce rybářského hospodáře ČRS Územního svazu města Prahy, tiskový mluvčí ÚSMP, tajemník odboru čistoty vod a životního prostředí při Radě ČRS

1.) V kterém roce a kde ses narodil?

Narodil jsem se v roce 1978 v Praze.

2.) Kde a co jsi studoval?

Nejdříve jsem studoval Střední rybářskou školu ve Vodňanech, potom Jihočeskou univerzitu v Českých Budějovicích, kde jsem následně dělal i doktorát z rybářství. Na univerzitě jsem se ve své práci věnoval hlavně lososům – jejich minulému a současnému rozšíření na území Čech.

3.) Kdy a kde jsi vstoupil do Českého rybářského svazu?

Do rybářského svazu jsem vstoupil v Praze roku 2007, kdy jsem začal pracovat na sekretariátu Rady ČRS.

4.) Jakými funkcemi nebo pracovním zařazením jsi u svazu prošel?

Od svého nástupu vykonávám funkci odborného referenta pro oblast životního prostředí, čistoty vod a ichtyologie. V roce 2014 jsem se stal členem výboru ÚSMP.

5.) Jaký způsob rybolovu preferuješ?

Ryby lovím všemi metodami a s udicí jsem u vody po celý rok, ale nejvíce asi preferuji lehkou plavanou a lehkou přívlač.

6.) Tvůj nejoblíbenější rybářský revír?

Dříve jsem měl nejraději Kamenici 1 v soutěskách u Hřenska, ale teď už se tam nesmí chytat, také mám rád tůně v Polabí, Kozelskou, Jiřicko-Lobkovickou, kde jsem rybářsky vyrůstal. Z pražských revírů mám nejraději Berounku 2 a ze pstruhových revírů asi Radotínský potok 1.

7.) Který druh ryby máš nejraději?

Určitě okouna – toho mám rád už od dětství a nikdy se to nezměnilo. Když chytám na suchou mušku, oblíbil jsem si velké tlouště. V poslední době rád lovím candáty přívlačí.

8.) Jaká jsou Tvá přání v oblasti sportovního rybolovu, co Tě trápí, co bys rád zachoval a co změnil – popřípadě jak?

Bylo by toho hodně. Tak napřed co bych rád zachoval: například možnost lovu ryb na celosvazovou a celorepublikovou povolenku. Dává nám pocit volnosti, který k lovu samotnému od pradávna neodmyslitelně patří. Když přijedu do zahraničí a řeknou mi, že na tuhle povolenku mohu lovit jen od téhle značky k támhleté, tak to bych se postavil na hlavu – chci jít třeba až k pramenům, poznat řeku celou, ne jen nějaký okleštěný úsek. Potom co bych rád změnil: Toho by také bylo hodně. V první řadě přístup některých rybářů k rybaření, když vidím, jak se chovají, byl bych raději, aby je někdo v minulosti lépe vedl ke vztahu k přírodě, ale tohle už asi nezměním. Asi bych zrušil plno zbytečných omezení. Například denní doba lovu – zkusili jste někdy chytat v listopadu na přívlač? Jak se změní čas na zimní, můžete legálně chytat až od chvíle, kdy se slunce dostává nad obzor, a to už je pozdě, protože většina dravců loví se svítáním. Zjednodušil bych rybářský řád. Jak mu má rozumět začátečník, když na některé základní otázky musím složitě hledat odpověď i já. Dále bych zrušil lov na mrtvou rybku na pstruhových vodách. Možná bych ponechal tento způsob lovu jako retro na jednom revíru, ale ze současného rozsahu rozhodně nejsem nadšený. Povolil bych paušální odstřel kormoránů. Dlouze bych se zde mohl věnovat lovu ryb na dírkách, mírám jednotlivých druhů ryb a ještě mnoha dalším podnětům…

Přihlášení

do uživatelského účtu