RYBÁŘI PRAHA

Český rybářský svaz, z. s., Územní svaz města Prahy
CzechEnglishGerman

Ing. Lukáš Mareš, Ph.D.

Ing. Lukáš Mareš, Ph.D. – zástupce rybářského hospodáře ČRS ÚSMP, tiskový mluvčí – PR manažer Rady ČRS

1.) V kterém roce a kde ses narodil?

Narodil jsem se v roce 1991 v Písku.

2.) Kde a co jsi studoval?

Střední rybářskou školu ve Vodňanech, následně Mendelovu univerzitu v Brně, Obor rybářství a hydrobiologie a tamtéž i doktorské studium. V rámci svého studia jsem se zabýval převážně managementem rybářských revírů, intenzivním chovem ryb lososovitých a nemocemi ryb.

3.) Kdy a kde jsi vstoupil do Českého rybářského svazu?

Na základní škole po absolvování rybářského kroužku v Písku.

4.) Jakými funkcemi nebo pracovním zařazením jsi u svazu prošel?

Několik let jsem vedl jeden z rybářských kroužků při MO ČRS Písek. Jsem rybářskou stráží na revírech JčÚS, ÚSMP a Rady ČRS. Od roku 2022 vykonávám funkci zástupce rybářského hospodáře ČRS ÚSMP a tiskového mluvčí Rady ČRS.

5.) Jaký způsob rybolovu preferuješ?

Nejraději mám plavanou a přívlač.

6.) Tvůj nejoblíbenější rybářský revír?

Navštěvuji podle aktuální nálady všechny typy revírů: pstruhové, mimopstruhové, tekoucí i stojaté, malé i velké s vysokým i nízkým rybářským tlakem, každý je jiný a každý dovede překvapit. Blízký vztah mám k ÚN Orlík, kde jsem prožil dětství, své rybářské začátky i první úlovky.

7.) Který druh ryby máš nejraději?

Všechny. Tedy pokud pominu invazní nepůvodní druhy, ty nemá rád asi nikdo. Pokud bych opravdu měl některé oblíbené jmenovat, tak candát obecný, okoun říční a pstruh obecný.

8.) Jaká jsou Tvá přání v oblasti sportovního rybolovu, co Tě trápí, co bys rád zachoval a co změnil – popřípadě jak?

V případě, že se budu věnovat tématům, která považuji osobně za důležitá, tak v první řadě je to zachování celosvazového rybolovu, který považuji za dobře fungující světový unikát. Trápí mě bližší podmínky výkonu rybářského práva, a to jejich velká nejednotnost. Samozřejmě každý revír je individuální a zásah do podmínek rybolovu ze strany uživatele je v mnoha případech zcela na místě, ale domnívám se, že ne vždy se s bližšími podmínkami zachází uváženě. Sám, když vyrazím rybařit na revír, který pravidelně nenavštěvuji, dlouze pročítám všechna pravidla tak, abych i třeba nevědomky žádné neporušoval. Ještě bych zde rád zmínil problematiku rybožravých predátorů, jejichž nesmyslná a nepřiměřená ochrana vede populace některých našich původních druhů ryb na okraj své existence. A nakonec takové malé přání, aby k sobě i k rybám byli všichni rybáři ohleduplní, abychom si vážili toho, co pro nás naši předchůdci v oblasti sportovního rybolovu vybudovali a byli jsme schopni to zachovat a předat i našim následovníkům.

Přihlášení

do uživatelského účtu