RYBÁŘI PRAHA

Český rybářský svaz, z. s., Územní svaz města Prahy
CzechEnglishGerman

Aktuality

Návrat karasů obecných do našich vod

Již dříve jsme Vás informovali, že se ČRS podílí na záchranném programu pro karasy obecné. Dnes vás můžeme potěšit dalšími novinkami z této oblasti. ÚS města Prahy nakoupil pro jaro 2024 celkem 500 generačních karasů obecných, jejichž pravost byla ověřena genetickými testy. Díky spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy se nám pro letošní rok podařilo zajistit 3 nové chovné nádrže, které na jaře letošního roku slovíme, vyčistíme a osadíme generačními karasy. Doufáme, že se jim budou nové nádrže líbit a že se nám již v letošním roce odmění bohatým výtěrem.

V rámci „karasího“ záchranného projektu spolupracujeme také se ZOO Praha. V rámci této spolupráce jsme v Praze a oblasti středních Čech osadili generačkami karasů obecných hned několik rybníků a rybničních soustav. Tato práce již nese ovoce: karasi se úspěšně množí a za loňský rok jsme získali tisíce karasích dorostenců. Důležité je, že držíme odděleně ryby získané z různých částí republiky, tedy z různých genetických zdrojů. Nyní tak máme k dispozici různé linie remontních i násadových karasů.

Zaznamenali jsme, že mezi rybníky jsou velké rozdíly v růstu karasů – někde karasi rostou jako z vody, jinde se s tím růstem loudají. Máme zde případ jedné pečlivě střežené nádrže, kde karasi rostou tak rychle, že tomu nikdo nechce věřit – zkrátka přišli do takového malého karasího ráje. Mají zde dostatek živin, všude plno vodních rostlin a jsou tu úplně sami. Hřbety mají vysoké jako karasí prasátka, boky lesklé, jako zlatá zrcátka. A ploutve sytě červené, jako pruhy vzácné, sametové látky – prostě radost pohledět.

Krom toho připravujeme další novinku – spolu s karasy obecnými chceme od letošního roku chovat také slunky. Věříme, že se jim bude společně dařit a takto získanými slunkami budeme moci zásobovat naše revíry. Vždyť řada z nás si ještě pamatuje, že jich byly plné tůně a dnes aby je člověk hledal s lupou. Někdy si prostě ryby musí říci o pomoc a my bychom měli slyšet jejich volání.

No a na závěr tu máme úplnou třešničku na dortu – ÚSMP připravuje rybářský revír, kde si rybáři budou moci zachytat karasy obecné. Je jedno, zda to bude rybář, který si je pamatuje z dob svého mládí a bude zde chytat vzpomínky na minulé časy, nebo naopak začínající rybářský „greenhorn“, který vlastně ani nikdy nedostal příležitost chytit karasa obecného. Pamatujme i na ty rybáře, kteří chtějí postupně chytit každý u nás žijící druh ryby a karas obecný jim zatím chybí v jejich portfoliu! Zkrátka, chceme, aby si u nás všichni zájemci přišli na své.

Ing. Pavel Vrána, Ph.D. – ichtyolog ČRS, zástupce rybářského hospodáře ÚSMP

Zahájení pstruhové sezóny 2024

Vážení vyznavači Petrova cechu, blíží se 16. duben, v letošním roce tak připadá otevření pstruhových revírů na úterý. Držitelé pstruhových povolenek se tak po dlouhé zimě dočkají nové sezóny. Téměř pětistovka pstruhových revírů o výměře větší než 3 000 ha je napříč celým Českým rybářským svazem v těchto dnech připravována

Celý článek

Upozornění pro MO: Konec lhůty pro platbu členského příspěvku v RIS

Vážené funkcionářky, vážení funkcionáři místních organizací, dovolujeme si upozornit na závazný termín pro zaplacení členského příspěvku prostřednictvím Rybářského informačního systému (RIS). Poslední termín pro platbu členského příspěvku je v souladu se Stanovami ČRS 30. dubna. Členský příspěvek hradí každý člen Českého rybářského svazu v místní organizaci, kde je členem. Připomínáme také,

Celý článek

Upoutávka časopisu Rybářství duben 2024

Jaro je v plném proudu a většina z vás už má jistě aspoň jednu vycházku k vodě za sebou. Pokud plánujete být u vody zase o něco úspěšnější, časopis Rybářství je pro vás ideální volba. V dubnovém čísle se dozvíte veškeré potřebné informace k tomu, jak vyzrát na pěkného lína, zjistíte, kteří reprezentanti v loňském roce

Celý článek

Přihlášení

do uživatelského účtu