Již dříve jsme Vás informovali, že se ČRS podílí na záchranném programu pro karasy obecné. Dnes vás můžeme potěšit dalšími novinkami z této oblasti. ÚS města Prahy nakoupil pro jaro 2024 celkem 500 generačních karasů obecných, jejichž pravost byla ověřena genetickými testy. Díky spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy se nám pro letošní rok podařilo zajistit 3 nové chovné nádrže, které na jaře letošního roku slovíme, vyčistíme a osadíme generačními karasy. Doufáme, že se jim budou nové nádrže líbit a že se nám již v letošním roce odmění bohatým výtěrem.
V rámci „karasího“ záchranného projektu spolupracujeme také se ZOO Praha. V rámci této spolupráce jsme v Praze a oblasti středních Čech osadili generačkami karasů obecných hned několik rybníků a rybničních soustav. Tato práce již nese ovoce: karasi se úspěšně množí a za loňský rok jsme získali tisíce karasích dorostenců. Důležité je, že držíme odděleně ryby získané z různých částí republiky, tedy z různých genetických zdrojů. Nyní tak máme k dispozici různé linie remontních i násadových karasů.
Zaznamenali jsme, že mezi rybníky jsou velké rozdíly v růstu karasů – někde karasi rostou jako z vody, jinde se s tím růstem loudají. Máme zde případ jedné pečlivě střežené nádrže, kde karasi rostou tak rychle, že tomu nikdo nechce věřit – zkrátka přišli do takového malého karasího ráje. Mají zde dostatek živin, všude plno vodních rostlin a jsou tu úplně sami. Hřbety mají vysoké jako karasí prasátka, boky lesklé, jako zlatá zrcátka. A ploutve sytě červené, jako pruhy vzácné, sametové látky – prostě radost pohledět.
Krom toho připravujeme další novinku – spolu s karasy obecnými chceme od letošního roku chovat také slunky. Věříme, že se jim bude společně dařit a takto získanými slunkami budeme moci zásobovat naše revíry. Vždyť řada z nás si ještě pamatuje, že jich byly plné tůně a dnes aby je člověk hledal s lupou. Někdy si prostě ryby musí říci o pomoc a my bychom měli slyšet jejich volání.
No a na závěr tu máme úplnou třešničku na dortu – ÚSMP připravuje rybářský revír, kde si rybáři budou moci zachytat karasy obecné. Je jedno, zda to bude rybář, který si je pamatuje z dob svého mládí a bude zde chytat vzpomínky na minulé časy, nebo naopak začínající rybářský „greenhorn“, který vlastně ani nikdy nedostal příležitost chytit karasa obecného. Pamatujme i na ty rybáře, kteří chtějí postupně chytit každý u nás žijící druh ryby a karas obecný jim zatím chybí v jejich portfoliu! Zkrátka, chceme, aby si u nás všichni zájemci přišli na své.
Ing. Pavel Vrána, Ph.D. – ichtyolog ČRS, zástupce rybářského hospodáře ÚSMP