RYBÁŘI PRAHA

Český rybářský svaz, z. s., Územní svaz města Prahy
CzechEnglishGerman

Aktuality

Upoutávka časopisu Rybářství červen 2024

Červen je tradičně nejoblíbenějším měsícem lovců dravých ryb, protože v půli měsíce končí jejich hájení. Tomu jsme samozřejmě přizpůsobili obsah nejnovějšího Rybářství, ve kterém si můžete počíst o lovu štik nebo candátů. Kromě toho se zaměříme na chytání ve tmě, na rozdíly mezi průběžnými a pevnými splávky nebo na projekt vědců, který by mohl pomoci při boji s kormorány.

Zahájení lovu dravců. Jeden z nejočekávanějších dnů rybáře v roce. Dravci jsou odvyklí na rybářské nástrahy a šance na úspěch je tak výrazně vyšší. Aspoň si to valná část rybářů myslí. Na jednu takovou vycházku zavzpomíná oblíbený autor Milan Tychler, kterého nejdříve namotivoval kolega, a přestože jeho vycházka se nevyvíjela nejnadějněji, nakonec byla zakončena nezapomenutelnou odměnou.

To Zdeněk Hofman se zaměřil na lov „šupinaté šelmy s psími zuby“. Tato náladová ryba nedá spát mnoha rybářům. Autor čtenářům prozradí svůj nejefektivnější způsob přívlače, popíše jeho provedení a zmíní se také o parametrech, které by měl splňovat přívlačový prut, se kterým na candáty vyrazíte.

Ale ne jen dravce můžeme v červnu lovit. Ve druhém díle seriálu o plavané se autor Jiří Ouředníček rozepsal o rozdílech mezi pevným a průběžným splávkem. Jak se s každým z nich chytá a do které vody ten který použít?

V posledním, desátém díle svého seriálu se kaprař Michal Kučera zaměřuje na jednu z nejpříjemnějších částí rybaření – na zdolávání ryby. I v této oblasti je možné mnoho věcí pokazit. Co dělat a na co si dát pozor, abyste zvýšili své šance na proměnění co největšího počtu záběrů?

Vědci z celé Evropy se sjednotili, aby se pustili do boje proti obrovským populacím kormorána. Projekt s názvem ProtectFish, který představuje Martin Čech z Biologického centra AV ČR, získal po menších útrapách pochopení u Evropské unie, která v lednu tohoto roku podpořila jeho financování.

V dalším článku připomene profesor Petr Spurný další rybářskou osobnost minulosti. Tentokrát se jedná o autora populární příručky O rybách a jich chytání, která vyšla v roce 1898. Vybírá z ní také dnes již úsměvné omyly. Jeden za všechny: kapr se prý může dožít až 150 let a štika 200.

Kromě toho se můžete inspirovat od Jana Augustynka, pokud máte v plánu zkusit chytat po západu slunce. A jestli vás při čtení vyruší vaše ratolesti, rovnou jim přečtěte příběh O rybě, která se bála tmy.

Rybářství vychází každý měsíc. Pokud byste si v něm rádi listovali (nebo četli na monitoru či displeji), podívejte se na webové stránky https://www.irybarstvi.cz/predplatne/.

Přeji vám příjemné čtení!

Ondřej Cupal
Šéfredaktor Rybářství

Upoutávka časopisu Rybářství říjen 2024

O bolenech se říká, že jsou to mazané, opatrné a bojovné ryby. Co je na tom pravdy? Milan Tychler se o své dlouholeté zkušenosti s boleny se čtenáři rád podělí. Ať už je lovíte na stojatých vodách nebo v proudu, ať cílíte na trofejní kousky nebo ne. Matěj Maršík vám popíše, jak

Celý článek

Začátek podzimního zarybňování pražských vod v roce 2024

Se zahájením podzimních výlovů pražských chovných rybníků dne 23. září 2024 započalo masívní zarybňování sportovních vod ČRS Územního svazu města Prahy. Od této doby pražští rybáři vysazují každý den do rybářských revírů a rybníků s lovem ryb na udici velká množství rybích násad různých druhů ryb. Pražské sportovní vody jsou zarybňovány

Celý článek

Odvolání zákazu rybolovu na území ORP Černošice

Vážení rybáři, dne 17. září 2024 od 11:30 hodin povodňová komise města Černošice, obce s rozšířenou působností, rozhodla o odvolání vyhlášeného zákazu rybolovu na celém území ORP Černošice – Praha západ. Tento zákaz byl zaveden v důsledku přetrvávající povodňové situace na vodních tocích v dané oblasti. Ode dnešního dne je

Celý článek

Přihlášení

do uživatelského účtu