RYBÁŘI PRAHA

Český rybářský svaz, z. s., Územní svaz města Prahy
CzechEnglishGerman

Aktuality

Upoutávka časopisu Rybářství prosinec 2023

Také poslední Rybářství tohoto roku otevře nová témata. Stejně jako v listopadu se ještě intenzivně věnujeme přívlači, zaměříme se zejména na to, jestli je lepší používat při vláčce lanka, drátky, fluorokarbony či jiné materiály. Nezapomeneme ale ani na Vánoce. Pěkný článek o vděku rybníkářům sepsal náš slovenský zpravodaj Jaroslav Šubjak.

Co rybář, to názor. To u přívlače platí v mnoha oblastech. Ale u výběru materiálu, který by měl odolat štičím (nebo jiným) zubům, se neshodne snad nikdo. A že je výběr nepřeberný, zjistíte při návštěvě kterýchkoliv rybářských potřeb. Ocel, titan (dráty nebo vlákna), wolfram, fluorokarbon, pletenka s ocelovým jádrem. A co takový plastový obal? Někde je, jinde není. Dá se určit ideální materiál? Kdepak, tak jednoduché to samozřejmě není. Ostatně, Jan Stluka vám vysvětlí proč.

Promrzlé ruce, cvakající zuby, chvění celého těla. I tak může vypadat zimní přívlač, při níž se brodíte sněhem. Ruce máte přesto bez rukavic, protože holé prsty cítí náznak záběru lépe než ty v rukavicích. Ale od vody se vám nechce. Je totiž silvestr, poslední den sezony! O tom, že tahle tvrdohlavost občas slaví úspěch, vás přesvědčí Václav Fikar.

Rybníkáři se musejí vypořádávat se stále novými problémy. Už to nejsou jenom pytláci, tedy ti dvounozí. K trablům s rybožravými predátory se přidávají také potíže s nedostatkem vody nebo mnohdy extrémně smýšlející ochránci. Přitom rybníky mimo jiné zachycují vodu v krajině, čímž jí průkazně pomáhají. Přesto se rybníkáři rok co rok vydávají při výlovech do bahna, aby nám vylovili kapra na štědrovečerní tabuli. Poděkování jim přináší Jaroslav Šubjak.

Informujeme také o aktuálním dění v Českém rybářském svazu. Úvodník předsedy Západočeského ÚS Jana Štípka se zaobírá koncem tištěných členských známek od příštího roku, tiskový mluvčí ČRS Lukáš Mareš vysvětluje sjednocení doby lovu přívlačí a muškařením na pstruhových revírech. V přehledné tabulce objevíte také ceny členských povolenek ČRS všech územních svaz plus Rady ČRS. Nechybí samozřejmě ani ceny povolenek celosvazových či celorepublikových a samotného MRS.

Pokračujeme v soutěži trofejních úlovků Nej! Nej! Nej! (výsledky lze u 12 kategorií sledovat na webu irybarstvi.cz online), v seriálu o velkých rybách posledních pěti dekád jsme se zaměřili na bolena, hned ve dvou článcích se zabýváme parmou a nechybí ani tradiční dávka textů o kaprařině.

Zkrátka, jak už jste si zvykli, na 100 stranách časopisu objeví každý to své. Předplatné pro sebe či jako vánoční dárek pro svého blízkého zařídíte snadno zde: https://www.irybarstvi.cz/predplatne/. A protože se Vánoce kvapem blíží, podívejte se také na náš e-shop. Nabízíme zábavné a edukativní publikace https://eshop.irybarstvi.cz/.

Pěkné čtení, a ještě hezčí Vánoce!

Ondřej Cupal
Šéfredaktor Rybářství

Návrat karasů obecných do našich vod

Již dříve jsme Vás informovali, že se ČRS podílí na záchranném programu pro karasy obecné. Dnes vás můžeme potěšit dalšími novinkami z této oblasti. ÚS města Prahy nakoupil pro jaro 2024 celkem 500 generačních karasů obecných, jejichž pravost byla ověřena genetickými testy. Díky spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy se nám pro

Celý článek

Rybník Na Korouhvích je připraven k rybolovu

V pátek 1. března 2024 pražští rybáři zarybnili nový sportovní rybník Na Korouhvích. V polovině loňského roku si Český rybářský svaz, Územní svaz města Prahy od Obce Chotilsko pronajal nově vybudovanou nádrž Rybník Na Korouhvích pod obcí Prostřední Lhota. Účinnost nájemní smlouvy byla datována k 1. 1. 2024. Do této doby se

Celý článek

Upoutávka časopisu Rybářství březen 2024

V březnovém Rybářství jsme se díky výjimečným fotografiím Jaroslava Šubjaka zaměřili na rybožravého predátora volavku popelavou, která většinou loví menší ryby, ale nepohrdne ani kapřími dorostenci. Pod vodu zavítáme za ropuchami v době jejich rozmnožování a rybářům poradí jednatelé všech územních svazů ČRS a jednatel ČRS, na jaké novinky si dát pozor

Celý článek

Přihlášení

do uživatelského účtu