RYBÁŘI PRAHA

Český rybářský svaz, z. s., Územní svaz města Prahy
CzechEnglishGerman

Aktuality

Upoutávka na červencové číslo časopisu Rybářství 2023

Karas obecný býval rybou všude hojnou, ovšem to se v posledních letech výrazně změnilo. Iniciativa Zachraň karase!, která vznikla v roce 2021, přináší první výsledky, které pro čtenáře Rybářství představil doktor Marek Šmejkal z Biologického centra AV ČR. V červencovém Rybářství začíná také seriál autorů z vodňanské školy s názvem Stavba rybníka, další seriál zaměřený na rybí pokrmy v české historii nebo články zaměřené na lov amurů a kaprů.

Iniciativa Zachraň karase! si klade za cíl zjistit co nejvíce informací o karasovi obecném a pomoci tomuto rybímu druhu k posílení šancí na přežití. Autoři projektu přitom spolupracují s rybářskou veřejností, a pokud byste jim chtěli být nápomocni (za což se přimlouvám), navštivte webovou stránku https://zachrankarase.cz/.

[ČRS Územní svaz města Prahy se na záchraně karase obecného spolupodílí již od poloviny roku 2021]

Doktor Šmejkal v článku vysvětluje, že na popud veřejnosti navštívili s kolegy již takřka sto lokalit, ale karase obecného rozhodně nenašli všude. A když už se jim to podařilo, velmi často sdílel habitat s invazním karasem stříbřitým.

Zajímavý seriál si pro čtenáře Rybářství připravili žáci a kantoři vodňanské střední školy – zabývat se totiž budou stavbou rybníka. A to pěkně od podlahy, respektive od výběru místa pro stavbu.

Nový seriál si připravil také autor receptů Dalibor Marounek, který čtenáře Rybářství seznamuje s rybami (a recepty), které si připravovali naši předci ke konzumaci. Ryby totiž měly v historii tu výhodu, že se mohly konzumovat i v době půstu. Článek obsahuje mnoho zajímavostí: Věděli jste například, že když se ve druhé polovině 16. století ženil Vilém z Rožmberka (pán na Krumlově), bylo na hostinu připraveno přes 18 tisíc kaprů? A co teprve štiky, pstruzi, sumci a další ryby?

Nejeden článek se v červencovém Rybářství samozřejmě zaměřuje na samotné chytání ryb. Hned dva texty se věnují lovu amurů, další články naší nejoblíbenější rybě – kaprovi – a populární autor Milan Tychler se na zoubek (nebo spíše na ostré pysky) podívá ostroretkám.

Na 100 stranách časopisu najde své téma každý. Červencové číslo si můžete koupit na našem e-shopu (https://irybarstvi.cz/e-shop/), nově zde můžete objednat také elektronické číslo nebo digitální předplatné. Pokud preferujete předplatné tištěného magazínu, odkáži vás na tyto stránky https://irybarstvi.cz/predplatne/.

Přeji vám krásné léto a příjemné čtení časopisu Rybářství!

Ondřej Cupal
Šéfredaktor Rybářství

Upoutávka časopisu Rybářství červen 2024

Červen je tradičně nejoblíbenějším měsícem lovců dravých ryb, protože v půli měsíce končí jejich hájení. Tomu jsme samozřejmě přizpůsobili obsah nejnovějšího Rybářství, ve kterém si můžete počíst o lovu štik nebo candátů. Kromě toho se zaměříme na chytání ve tmě, na rozdíly mezi průběžnými a pevnými splávky nebo na projekt vědců,

Celý článek

Vysazování pstruhů duhových do pražských vod.

Do pstruhových revírů a vybraných mimopstruhových vod ČRS Územního svazu města Prahy byla ve čtvrtek 30. 5. 2024 doplněna rybí obsádka lososovitých ryb. Celkové množství 1 100 kg tržních pstruhů duhových bylo rozděleno stejným dílem do Výmoly, Svinařského, Pitkovického, Únětického a Radotínského potoka, do VD Drásov a Lahovické nádrže. Do celého

Celý článek

Jarní zarybnění pražských revírů v roce 2024

Rozhodující čas pro plnění zarybňovacích plánů je samozřejmě období podzimních výlovů, ale Územní svaz města Prahy se trvale snaží své pražské sportovní vody zarybňovat i na jaře. Více jak dvě třetiny z celkového zarybnění získávají pražští rybáři od externích dodavatelů. Především od produkčních rybářů z Jižních Čech. V letošním roce od konce února

Celý článek

Přihlášení

do uživatelského účtu