RYBÁŘI PRAHA

Český rybářský svaz, z. s., Územní svaz města Prahy
CzechEnglishGerman

Aktuality

Upoutávka na červnové číslo časopisu Rybářství

Návrat lososa do českých řek. Nebo alespoň do jedné. To je hlavní téma červnového Rybářství, do kterého svými texty přispěli mimo jiné jednatel Severočeského územního svazu ČRS Tomáš Kava nebo Jiří Křesina ze společnosti Beleco. V Rybářství najdete také první díl nového seriálu o faktorech úspěšného lovu kaprů, text o letním chytání tloušťů, článek o soustavě krevního oběhu a teplotě rybího těla nebo úvodník zabývající se poměrně novým způsobem řešení kárných opatření.

Už dlouhých 25 let trvá snaha Severočeského ÚS o návrat lososa na naše území. Tomáš Kava čtenáře Rybářství provede stěžejními body celého procesu, a to od minulosti až po současnost. Řeč bude samozřejmě také o tom, z jakého důvodu mají lososi ztíženou migraci při návratu do našich řek a nastíní se možná řešení nastalé situace.

Problematice turistických atrakcí v Národním parku České Švýcarsko se ve svém textu samozřejmě nevyhne ani Jiří Křesina z organizace Beleco, který se od roku 2018 snaží o totéž jako Severočeský ÚS. Vydal se však trochu jinou cestou – instalací plovoucích inkubačních schránek, do kterých umisťuje oplodněné jikry lososa. A právě letos by se měli první lososi do Kamenice vracet.

Oba muži spolupracují a snaží se vyvinout tlak na to, aby obec Hřensko, která turistickou atrakci s lodičkami provozuje, uzpůsobila její provoz do té míry, aby umožnila lososům (a nejen jim) snadnější migraci. Do celé situace promlouvá také Správa NP České Švýcarsko, tak doufejme, že jejich jednání budou prospěšná.

Ovšem nikoliv pouze lososy je červnové Rybářství živo. Pro příznivce lovu kaprů (a začínající kapraře) je určen nový seriál Pavla Vohralíka a Bořka Drozda, kteří své myšlenky přenesli již na nedávném veletrhu For Fishing a sklidili velký ohlas publika. Jejich tipy určitě ocení i čtenáři Rybářství.

Od počátku roku 2022 odstartovala revoluce v řešení kárných řízení přestupků členů Českého rybářského svazu. Namísto místní organizace prohřešky proti Rybářskému řádu řeší příkazce územního svazu, případně jeho senát. V březnu letošního roku byla svolána konference kárných orgánů ČRS, kde se hodnotil přínos nového postupu a případné úpravy. Jaké měla konference závěry? S tím čtenáře Rybářství seznámí Jan Štípek.

Sto stran Rybářství jako obyčejně nabízí mnohem víc témat. Pevně věřím, že v něm něco zajímavého či objevného najde každý rybář. Proto vám přeji příjemné čtení!

Červnové číslo k dostání zde: https://irybarstvi.cz/e-shop/

Předplatné pro sebe či blízké lze zařídit zde: https://irybarstvi.cz/predplatne/

Ondřej Cupal
Šéfredaktor Rybářství

Jarní zarybnění pražských revírů v roce 2024

Rozhodující čas pro plnění zarybňovacích plánů je samozřejmě období podzimních výlovů, ale Územní svaz města Prahy se trvale snaží své pražské sportovní vody zarybňovat i na jaře. Více jak dvě třetiny z celkového zarybnění získávají pražští rybáři od externích dodavatelů. Především od produkčních rybářů z Jižních Čech. V letošním roce od konce února

Celý článek

Vysazování nasady lipana podhorního do říčky Kocáby

Lipan podhorní je sice na všech revírech ČRS Územního svazu města Prahy celoročně hájen, ale pro radost z jeho úlovku si pražští rybáři už nemusí jezdit do jiných krajů. Dva dny po letošním zahájení pstruhové sezóny ve čtvrtek 18. dubna 2024 pražští rybáři vysadili do toku říčky Kocáby pstruhového revíru

Celý článek

Přihlášení

do uživatelského účtu