RYBÁŘI PRAHA

Český rybářský svaz, z. s., Územní svaz města Prahy
CzechEnglishGerman

Aktuality

Upoutávka na srpnové číslo časopisu Rybářství 2023

Trofejní sumci, problematika pstruhových vod a nečekané úlovky. Srpen a sumec, to jde dohromady. Vždyť snad není česká ryba, která by si v teplé vodě více lebedila. V srpnovém Rybářství se o lovu sumců – tedy těch trofejních – dozvíte první poslední. Na 100 stránkách se zabýváme také problematikou na pstruhových vodách, tipy při lovu kaprů nebo si mimo jiné prozradíme, jak vyrobit vlastní method krmítko. Pro odlehčení si můžete přečíst, co všechno se dá u vody ulovit.

Máte-li v oblibě lov naší největší ryby nebo jste se nedávno rozhodli, že se do chytání sumců pustíte, určitě oceníte mnoho informací, které jako tradičně zazní v seriálu o trofejních úlovcích ryb. Zjistíte, jak se úlovky sumců v posledních dekádách pohybují, jaké jsou pro jejich lov ideální podmínky s ohledem na teplotu, počet srážek nebo množství oblačnosti, ale také kupříkladu s přihlédnutím na to, zda je Měsíc zrovna v novu či úplňku.

Jako třešničku na dortu zjistíte, ve kterých revírech byli uloveni (a dostatečně zdokumentováni) největší sumci za posledních padesát let. Jedná se jako obyčejně o ryby ulovené výhradně v revírech ČRS a MRS.

Debatu o problematice na pstruhových vodách na stránkách Rybářství rozproudil dlouholetý český reprezentant v muškaření a biologický pracovník Martin Musil, který se zamýšlí nad stavem našich pstruhových revírů a navrhuje některé změny, kterými se inspiroval například v zahraničí. Na jeho návrhy naleznete odpověď také od činovníků vedení Českého rybářského svazu.

Zkrátka jako obyčejně nepřijdou ani vyznavači lovu kaprů. Akademický pracovník Bořek Drozd a populární kaprař Pavel Vohralík v závěrečném díle svého miniseriálu mimo jiné popisují změny tlaku během dne a prozrazují, kdy jsou podle jejich zkušeností kapři nejaktivnější. Podobně jako v textu o sumcích se zabývají i fází měsíce. O úplňku například říkají, že je sice méně záběrů, zato od větších kaprů. Kdy je tedy nejlepší mít nahozeno?

Rybářský lišák Michal Tychler vás naučí jednoduchý recept na to, jak si vyrobit vlastní method krmítko se spirálou, Mirek Brát vás se svým fotoaparátem vezme na exkurzi pod hladinu a položí si otázku, proč bychom nemohli mít vlastní korály. Nebo spíš kolárky. V seriálu vodňanské střední školy pokračujeme se stavbou zbrusu nového rybníka, tentokrát se budeme zabývat komunikací s úřady před samotnou stavbou.

Zdeněk Hofman v odlehčeném článku zavzpomíná, co všechno se mu (a jeho manželce) podařilo ulovit, aniž by o to usiloval. Kromě úplně jiných rybích druhů šlo třeba o kastrol nebo dámské punčocháče. Kdo z nás by takové zkušenosti neměl, že?

Srpnové vydání samozřejmě nabízí i mnohá další témata, na 100 stranách si najde to své každý. Pokud vás číslo zaujalo, můžete si objednat jeho tištěnou i elektronickou podobu na našem e-shopu https://irybarstvi.cz/e-shop/. Na této adrese si můžete zajistit také elektronické předplatné.

Pokud byste stáli o předplatné tištěné verze (pro sebe nebo pro někoho blízkého), zajistíte si ho snadno pod tímto odkazem: https://irybarstvi.cz/predplatne/

Přeji vám úspěšné léto! U vody i mimo ni.

Ondřej Cupal
Šéfredaktor Rybářství

Zahájení rybolovu na Vokačovském rybníku dne 28. 9. 2023

Český rybářský svaz, z. s., Územní svaz města Prahy ve spolupráci s MO ČRS Bohutín získal do užívání další rybník ke sportovnímu rybolovu a zařadil jej mezi rybníky s lovem ryb na udici, kde platí stejná pravidla pro lov ryb jako na ostatních pražských mimopstruhových revírech. Na Vokačovském rybníku budou

Celý článek

Upoutávka na zářiové číslo časopisu Rybářství 2023

Stěžejním tématem zářijového časopisu Rybářství je lov velkých kaprů. Kromě několika příběhů se nejpopulárnější českou rybou zabývá také očekávaný díl seriálu o lovu trofejních úlovků za posledních pět dekád. Dočkáte se také téma povolenky v mobilních telefonech, kompletní odpovědi ČRS na nátlaky biologů ohledně zákazu lovu na živou rybku nebo zjistíte,

Celý článek

Přihlášení

do uživatelského účtu