RYBÁŘI PRAHA

Český rybářský svaz, z. s., Územní svaz města Prahy
CzechEnglishGerman

Aktuality

Upoutávka na únorové číslo časopisu Rybářství

Průšvih jménem kormorán. Žádný z rybářů ho nevidí rád. Tmavé tělo, až metr a půl dlouhé rozpětí křídel a nenasytný zahnutý zobák. Když se pustíme do zkoumání našeho nepřítele zblízka, budeme nemile překvapeni. Kormorán je totiž elitní útočník. Únorové Rybářství ho představuje komplexně – jeho inteligenci, vytrvalost, taktiku při lovu. Kromě toho se v Rybářství zabýváme trávicí soustavou ryb, kdysi oblíbenými dětskými pruty Tokoz nebo třeba zážitkem z lovu vyzy velké.

„Pozorování a focení vodního ptactva, hlavně kormoránů se věnuji dlouhé roky. Čím víc se však kormorány zabývám a sleduju je v přirozeném prostřední, zejména při lovu kořisti, tím víc obdivuju jedinečnost těchto zdánlivě nenápadných predátorů,“ píše Jaroslav Šubjak ve svém článku únorového Rybářství.

Prozradí, jaké lovící strategie při pohledu ze svého úkrytu vypozoroval. Vysvětlí, proč nesouhlasí s běžně uváděnou spotřebou kormorána půl kilogramu ryb denně na kus. A pozastaví se nad tím, jak může někdo tvrdit, že si s takto soustředěným predačním tlakem příroda poradí. Nejde totiž pouze o ryby, které až 1 500 000 kormoránů, kteří se po Evropě pohybují, spotřebují. Ale také o ryby, které následkem stresu z lovu či kvůli vytažení na břeh zahynou.

Že je potřeba jednat, si uvědomuje nejeden odborník. Docent Martin Čech z Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích se proto pokusil použít na českých říčkách strategii provazo-fáborkových zábran, kterou vynalezli dánští vědci. Jak se jemu a jeho týmu dařilo?

Ovšem nejen kormorány je únorové Rybářství živo. Rybaření je také o velkých zážitcích. Jeden z nich prožila manželka Zdeňka Hofmana Lenka, která po úmorné bitvě zdolala vyzu velkou; společně s Mirkem Brátem nahlédnete pod hladinu moře na Madeiře, kde se rozhodli pomocí vyřazené korvety vytvořit nový umělý útes.

Zvídaví rybáři se jistě rádi začtou do článku profesora Petra Spurného, který tentokrát rozebírá trávicí soustavu ryb. Ti zkušenější pak mohou zavzpomínat na dětské pruty, které kdysi vyráběla známá značka Tokoz, a předplatitelé si zkontrolují, zda nevyhráli jednu z 50 cen ve velké celoroční soutěži. Hlavní cenou je zájezd do Norska pro dvě osoby a vyhrát můžete mimo jiné i celosvazovou povolenku na revírech ČRS.

Věřím, že i tentokrát naleznete v Rybářství mnoho zajímavých a hodnotných informací. A také zábavy. Kdybyste si chtěli únorové Rybářství objednat, můžete tak učinit na našem e-shopu (https://irybarstvi.cz/e-shop/). Předplatné pak můžete zařídit pod tímto odkazem: https://irybarstvi.cz/predplatne/.

Ondřej Cupal
Šéfredaktor Rybářství

Návrat karasů obecných do našich vod

Již dříve jsme Vás informovali, že se ČRS podílí na záchranném programu pro karasy obecné. Dnes vás můžeme potěšit dalšími novinkami z této oblasti. ÚS města Prahy nakoupil pro jaro 2024 celkem 500 generačních karasů obecných, jejichž pravost byla ověřena genetickými testy. Díky spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy se nám pro

Celý článek

Rybník Na Korouhvích je připraven k rybolovu

V pátek 1. března 2024 pražští rybáři zarybnili nový sportovní rybník Na Korouhvích. V polovině loňského roku si Český rybářský svaz, Územní svaz města Prahy od Obce Chotilsko pronajal nově vybudovanou nádrž Rybník Na Korouhvích pod obcí Prostřední Lhota. Účinnost nájemní smlouvy byla datována k 1. 1. 2024. Do této doby se

Celý článek

Upoutávka časopisu Rybářství březen 2024

V březnovém Rybářství jsme se díky výjimečným fotografiím Jaroslava Šubjaka zaměřili na rybožravého predátora volavku popelavou, která většinou loví menší ryby, ale nepohrdne ani kapřími dorostenci. Pod vodu zavítáme za ropuchami v době jejich rozmnožování a rybářům poradí jednatelé všech územních svazů ČRS a jednatel ČRS, na jaké novinky si dát pozor

Celý článek

Přihlášení

do uživatelského účtu