RYBÁŘI PRAHA

Český rybářský svaz, z. s., Územní svaz města Prahy
CzechEnglishGerman

Aktuality

Zahájení pstruhové sezóny 2024

Vážení vyznavači Petrova cechu,

blíží se 16. duben, v letošním roce tak připadá otevření pstruhových revírů na úterý. Držitelé pstruhových povolenek se tak po dlouhé zimě dočkají nové sezóny.

Téměř pětistovka pstruhových revírů o výměře větší než 3 000 ha je napříč celým Českým rybářským svazem v těchto dnech připravována na tento významný milník rybářského roku. Do pstruhových revírů je vysazován především pstruh obecný, jehož jsme v loňském roce vysadili více než 1,27 milionu kusů. Do rybářských revírů bylo pro zpestření sportovního rybolovu vysazeno v roce 2023 také více než 520 tisíc kusů pstruha duhového a 44 tisíc kusů sivena amerického. Důležité je, že v loňském roce jsme vysadili do našich pstruhových revírů také více než 303 tisíc kusů lipana podhorního.

Na co byste neměli před první návštěvou pstruhového revíru rozhodně zapomenout?

  • Doklady k lovu ryb – to znamená povolenku k lovu a rybářský lístek. I když je touha poprvé nahodit hned po příchodu k revíru hodně silná, nezapomeňte také před prvním hodem zapsat docházku.
  • Povinná výbava – vždy musíte mít vyprošťovač háčků a míru na zjištění délky ryby. Ve většině územních svazů je rovněž povinný podběrák.
  • Zkontrolovat si bližší podmínky výkonu rybářského práva (BPVRP) jak na revíru, tak v územním svazu, kde budete lovit. Může se lišit týdenní počet povolených docházek, míra ryb i omezení použité výbavy (například zákaz používání háčků s protihroty, trojháčků a podobně).

Připomínáme také nejdůležitější pravidla lovu ryb ve pstruhových vodách?

  • Pstruh obecný, pstruh duhový i siven americký mají nejmenší lovnou míru stanovenou na 25 cm (pokud nestanovil uživatel revíru v rámci BPVRP míru vyšší).
  • Denní úlovek lososovitých ryb je stanoven na 3 kusy (pokud uživatel možný počet ponechaných ryb na daném revíru v BPVRP nesnížil – u některých revírů může být omezeno ponechání konkrétních druhů ryb).
  • Ponechané úlovky lososovitých ryb je nutné zapsat do povolenky ihned po ulovení včetně hmotnosti.
  • Mezi povolené techniky lovu lososovitých ryb (a lipana) na pstruhových revírech patří pouze přívlač a muškaření. 
  • Lipan podhorní je stále hájen – sezona lipana začíná až 16. června a trvá do konce listopadu.

Připomínáme také legislativní změny platné od začátku letošního roku, které se dotýkají pstruhových vod.

  • Sjednocení legislativních pojmů – muškaření

Doposud byl v legislativě odlišován způsob lovu muškařením a lovu na umělou mušku. Novelou došlo ke sjednocení terminologie, nově bude tento způsob lovu nazýván v legislativě muškařením, což je dlouhodobě používaný termín i v rybářské praxi. I v Rybářském řádu ČRS se tak nově setkáte pouze s pojmem muškaření a jeho přesnou definicí.

  • Sjednocení lovu přívlačí a muškaření ve pstruhových revírech

Doposud bylo možné lovit přívlačí na pstruhových revírech pouze v období od 16. 4. do 31. 8. Nově dochází ke sjednocení doby lovu s muškařením, a rybáři tak mohou obě metody lovu využívat až do 30. 11. V případě přívlače však platí, že od 1. 9. je možné vláčet pouze s jedním jednoháčkem. Důležité je však k této změně také dodat, že možnost dalšího zpřísnění zůstává v rukou uživatele rybářského revíru prostřednictvím bližších podmínek výkonu rybářského práva, což někteří využili a zpřísnění aplikovali. Je proto nanejvýš důležité důkladně prostudovat platný Rybářský řád.

Vzhledem k choulostivosti lososovitých druhů ryb Vás, jako každý rok, prosíme o co nejšetrnější zacházení s úlovkem, a to zejména v případě, že si ho nehodláte ponechat nebo nedosahuje nejmenší lovné míry. Připomínáme proto také již publikovaný doporučený návod na šetrnou manipulaci s úlovkem.

Úspěšné zahájení na vodách ČRS a mnoho krásných úlovků v celé sezóně 2024 přejí předseda Karel Mach a jednatel Roman Heimlich.

Petrův zdar!

Za ČRS Lukáš Mareš

Těsně před úterním zahájením lovu na pstruhových vodách od pátku 12. 4. 2024 do pondělí 15. 4. 2024 jsou do všech pstruhových revírů ČRS Územního svazu města Prahy průběžně doplňovány obsádky lososovitých ryb.

Výbor ČRS ÚSMP přeje všem pstruhařům vydařený začátek letošní pstruhové sezóny

Fota ze zarybňování pstruhového revíru ČRS Územního svazu města Prahy č. 403 014 Sázava 11 P dodali zástupci MO ČRS Ledeč nad Sázavou

Jarní zarybnění pražských revírů v roce 2024

Rozhodující čas pro plnění zarybňovacích plánů je samozřejmě období podzimních výlovů, ale Územní svaz města Prahy se trvale snaží své pražské sportovní vody zarybňovat i na jaře. Více jak dvě třetiny z celkového zarybnění získávají pražští rybáři od externích dodavatelů. Především od produkčních rybářů z Jižních Čech. V letošním roce od konce února

Celý článek

Vysazování nasady lipana podhorního do říčky Kocáby

Lipan podhorní je sice na všech revírech ČRS Územního svazu města Prahy celoročně hájen, ale pro radost z jeho úlovku si pražští rybáři už nemusí jezdit do jiných krajů. Dva dny po letošním zahájení pstruhové sezóny ve čtvrtek 18. dubna 2024 pražští rybáři vysadili do toku říčky Kocáby pstruhového revíru

Celý článek

Přihlášení

do uživatelského účtu