RYBÁŘI PRAHA

Český rybářský svaz, z. s., Územní svaz města Prahy
CzechEnglishGerman

Aktuality

Upoutávka na prosincové číslo časopisu Rybářství

Poslední měsíc v roce je ideální k výpravě na lov vzácných mníků. Z článku ze série o trofejních úlovcích, který je tentokrát na mníky zaměřený, o něm získáte mnoho důležitých informací. V prosincovém Rybářství objevíte také podrobný článek o funkcích jedinečného rybího orgánu – postranní čáry, vydáte se přímo na pražský Šítkovský jez k lovu kaprů nebo se dočtete užitečné tipy na zimní lov tloušťů.

Populární pořekadlo tvrdí, že kolik znáš jazyků, tolikrát jsi člověkem. Rybáři si ho poupravili na kolik rybích druhů chytíš, tolikrát jsi rybářem. Mníka by ve své pomyslné vitrínce ulovených ryb chtěli mít skoro všichni, ale málokomu se to poštěstí. Pokud se letos vydáte na lov této výjimečné ryby, nezapomeňte předtím prolistovat článek v Rybářství.

Kromě tradičního přehledu o nejdelších ulovených rybách na revírech ČRS a MRS za posledních pět desetiletí se dozvíte i mnoho doprovodných informací. Od nejvhodnější nástrahy, ideálního počasí (teplota, srážky, intenzita slunečního svitu) přes nejvhodnější typy revírů a dokonce i seznam takových, kde se v minulosti vyskytovali ti největší. Jen si nezapomeňte v bližších podmínkách zjistit, že je na daný revír vyjednána příslušná výjimka k lovu. Mník je totiž celoročně hájený.

V seriálu o biologii ryb profesor Petr Spurný popisuje jeden z nejpozoruhodnějších rybích orgánů, postranní čáru. K čemu všemu rybám postranní čára slouží, jak funguje a které druhy ji mají přerušovanou? A disponují jí všechny ryby? Na tyto a mnohé další zvídavé dotazy odpovídá ve svém článku emeritní profesor Mendelovy univerzity.

Kdo by se chtěl od teorie znovu odrazit k praxi, možná v zimních měsících obrátí svou pozornost k rybě, kterou jindy poněkud zanedbával – tloušti. Jak na něj vyzrát v zimních měsících popisuje člen anglického Chub Study Group Jakub Zahradník. Svou trochu do mlýna přidá i ostřílený Milan Tychler, jenž tlouště loví s gustem celý rok.

A co dál najdete na 100 stranách měsíčníku Rybářství? Odpovědi rybníkářů na to, jak se letos zdraží vánoční kapr, najdete hned tři recepty na přípravu (nejen) štědrovečerní večeře, vyrazíte do Chorvatska na lov tuňáků, do Norska na tresku tmavou a do Španělska na lov kaprů. Anebo si můžete spolu s jedenáctiletým Zdeňkem Vlachem zavzpomínat na září, kdy se tomuto mladému rybáři podařilo ulovit 50kilogramového sumce.

S blížícími se Vánoci připomínáme, že předplatné Rybářství můžete na první rok zařídit dětem s 50% slevou (540 Kč/rok). A pokud si objednáte předplatné na roky dva, dostanete zdarma naviják QUNHAI FD s přední brzdou a 12 ložisky v hodnotě 599 Kč a k tomu publikace Ryby (63 kartiček ryb s podrobným popisem) v hodnotě 190 Kč. Máte-li v plánu darovat předplatné někomu blízkému, určitě využijte náš darovací certifikát, na který můžete napsat vlastní vzkaz. Všechny druhý předplatných zařídíte na https://irybarstvi.cz/predplatne/, případně na e-mailu predplatne@rybar-sro.cz či telefonu 778 002 240.

Přeji vám příjemné Vánoce a o něco veselejší rok 2023!

Ondřej Cupal
Šéfredaktor Rybářství

Prodej územních povolenek ČRS ÚSMP v roce 2023

Z důvodu množících se dotazů ohledně prodeje ročních územních povolenek ČRS ÚSMP v roce 2023 jsme se rozhodli zveřejnit stanovisko ČRS Územního svazu města Prahy i na těchto pražských webových stránkách. Středočeský územní svaz ČRS na své loňské územní konferenci rozhodl, že od 1. 1. 2023 bude roční povolenky Středočeského územního

Celý článek

Upoutávka na lednové číslo časopisu Rybářství 2023

Trofejní úlovky tloušťů za posledních padesát let, přípravy na tvorbu revolučního projektu ČRS Rybářského informačního systému (RIS), problematika celoročně hájených druhů ryb nebo jak pomoci vědcům zkoumajícím candáty na Lipně? A také články o lovu lososů v Kanadě, o rybím měchýři či o lovu „pravěkých ryb“. To vše (a mnohem víc)

Celý článek

Co nás čeká na pražských vodách v roce 2023

Vzhledem k malému množství změn přijatých pro rybářské revíry a rybníky s lovem ryb na udici obhospodařované Územním svazem města Prahy byl pro rok 2023 vytištěn opět pouze dodatek k popisům revírů, který obsahuje všechny dodatky od roku 2021 do roku 2023. S tiskem nové brožury Rybářského řádu a popisů mimopstruhových a pstruhových revírů

Celý článek

Přihlášení

do uživatelského účtu