RYBÁŘI PRAHA

Český rybářský svaz, z. s., Územní svaz města Prahy
CzechEnglishGerman

Aktuality

Pražští rybáři pečují o candáty, instalovali třecí hnízda na Slapy

Pracovníci Územního svazu města Prahy instalovali umělá třecí hnízda pro candáty na údolní nádrži Slapy. Nádrž přirozeně stárne a vlivem sedimentů se ostnoploutvým rybám postupně zhoršují podmínky pro přirozenou reprodukci. Ne, že by se nám tyto ryby netřely, ale na méně vhodných substrátech klesá procento úspěšně vylíhnutých jiker. Abychom tedy těmto hospodářsky nejcennějším druhům ryb vyšli vstříc, připravili jsme pro ně na letošní rok umělá třecí hnízda. Na designu hnízd jsme spolupracovali s Fakultou rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, optimální umístění jsme konzultovali se zkušenými pracovníky z ostatních územních svazů.

Každé hnízdo je tvořené kari sítí o rozměrech 1 x 1 m, ošetřené proti korozi. Na síti je spirálovitě stočený černý polypropylenový kartáč o průměru 15 cm, který je k síti připevněn pomocí elektrikářských stahovacích pásků. Z jednotlivých hnízd jsme na dně vytvořili velký kruh s několika hnízdy uprostřed tak, aby si candátí mlíčáci mohli hnízda navzájem bránit proti cizím vetřelcům, jako jsou raci, úhoři a další druhy ryb. To víte, candátí jikra je pochoutkou, na které si pod hladinou rád smlsne opravdu každý, kdo má ploutve či klepeta na svém místě. Naštěstí je mlíčák candáta bdělým otcem, který je připraven při obraně hnízd položit vlastní život a zaujmou-li candáti „kruhovou obranu“, při které si navzájem kryjí záda, vzroste šance na to, že své potomstvo úspěšně ubrání.

Abychom dosáhli optimálních výsledků, umístili jsme hnízda na čistou a rovnou písčitou pláž do hloubky 4 m. Pro optimální rozestavění hnízd jsme využili dlouhodobé vynikající spolupráce s poříčním oddělením Policie ČR z Třebenic a požádali jsme jejich zkušené a profesionálně vybavené potápěče o spolupráci při jejich instalaci. Jednotlivá hnízda jsme spustili z lodi až na dno pomocí horolezeckého lana opatřeného karabinou a policejní potápěči nám je rozmístili do ideálního tvaru a v ideálním rozponu. Dobrá práce byla korunována úspěchem, který zahřál naše rybářské srdce – zhruba minutu po uložení všech třecích hnízd se na místě objevil první candát a hned si zálibně prohlížel nabídnutý substrát pro tření.

Další sledování třecích hnízd a úspěšnosti výtěru již budeme provádět podvodní kamerou umístěnou na čtyřmetrové tyči, neboť využití potápěčů nebo podvodních dronů by mohlo candáty výrazně rušit, což si rozhodně nepřejeme a rádi bychom jim dopřáli trochu jarní intimity. Věříme, že se nám za to odmění bohatou snůškou jiker a zajištěním další generace této pro nás mimořádně cenné ryby.

Již nyní však myslíme také na příští rok, a proto jsme si s předstihem nechali u výrobce zhotovit vlastní verzi kartáčů. Ty jsou oproti těm standardně dodávaným podstatně delší a se štětinami na míru, přesně podle našich představ. Pro další rok plánujeme také experimentální hnízda s novým tvarem, určená pro extra velké candátí jikernačky.

Závěrem bychom rádi poděkovali všem, kdo se podíleli na této všestranně prospěšné akci: v prvé řadě patří naše poděkování poříčnímu oddělení Policie ČR v Třebenicích za instalaci třecích hnízd na dně přehrady, firmě JV Kovo za výrobu třecích hnízd, profesionální rybářské stráži ÚSMP za pomoc při transportu a spouštění hnízd a všem členům ÚSMP, kteří nás podporovali v našem úsilí o zajištění lepších životních podmínek pro candáty.

Petrův zdar!

Pavel Vrána (ichtyolog ČRS, zástupce hospodáře ÚSMP), za ČRS Lukáš Mareš

Rybářský informační systém (RIS), členské známky a další informace ze zasedání Republikové rady ČRS

Vážené kolegyně a kolegové, dovolujeme si vás upozornit na důležité aktuální informace ohledně zaváděného Rybářského informačního systému (RIS), na prvotní vizi řešení úpravy ročního pracovního příspěvku (brigád) a stejně tak na prvotní myšlenku vedoucí ke sjednocení povolenek k lovu ryb.  Dnešní realitou však už je zrušení dosavadní praxe tištění a vylepování

Celý článek

Upoutávka časopisu Rybářství listopad 2023

Rtuť na teploměru klesá, stromy shazují listy a nad vodou se čím dál častěji povaluje mlžný opar. Ideální příležitost vyrazit na dravce, nejlépě s přívlačovým prutem. Pokud podzimní vláčku máte rádi, bude se vám líbit i obsah listopadového Rybářství. Ale podíváme se tradičně i na novinky z ČRS, úspěchy českých sportovců nebo

Celý článek

Přihlášení

do uživatelského účtu