RYBÁŘI PRAHA

Český rybářský svaz, z. s., Územní svaz města Prahy
CzechEnglishGerman

Aktuality

Pražští rybáři pečují o candáty, instalovali třecí hnízda na Slapy

Pracovníci Územního svazu města Prahy instalovali umělá třecí hnízda pro candáty na údolní nádrži Slapy. Nádrž přirozeně stárne a vlivem sedimentů se ostnoploutvým rybám postupně zhoršují podmínky pro přirozenou reprodukci. Ne, že by se nám tyto ryby netřely, ale na méně vhodných substrátech klesá procento úspěšně vylíhnutých jiker. Abychom tedy těmto hospodářsky nejcennějším druhům ryb vyšli vstříc, připravili jsme pro ně na letošní rok umělá třecí hnízda. Na designu hnízd jsme spolupracovali s Fakultou rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, optimální umístění jsme konzultovali se zkušenými pracovníky z ostatních územních svazů.

Každé hnízdo je tvořené kari sítí o rozměrech 1 x 1 m, ošetřené proti korozi. Na síti je spirálovitě stočený černý polypropylenový kartáč o průměru 15 cm, který je k síti připevněn pomocí elektrikářských stahovacích pásků. Z jednotlivých hnízd jsme na dně vytvořili velký kruh s několika hnízdy uprostřed tak, aby si candátí mlíčáci mohli hnízda navzájem bránit proti cizím vetřelcům, jako jsou raci, úhoři a další druhy ryb. To víte, candátí jikra je pochoutkou, na které si pod hladinou rád smlsne opravdu každý, kdo má ploutve či klepeta na svém místě. Naštěstí je mlíčák candáta bdělým otcem, který je připraven při obraně hnízd položit vlastní život a zaujmou-li candáti „kruhovou obranu“, při které si navzájem kryjí záda, vzroste šance na to, že své potomstvo úspěšně ubrání.

Abychom dosáhli optimálních výsledků, umístili jsme hnízda na čistou a rovnou písčitou pláž do hloubky 4 m. Pro optimální rozestavění hnízd jsme využili dlouhodobé vynikající spolupráce s poříčním oddělením Policie ČR z Třebenic a požádali jsme jejich zkušené a profesionálně vybavené potápěče o spolupráci při jejich instalaci. Jednotlivá hnízda jsme spustili z lodi až na dno pomocí horolezeckého lana opatřeného karabinou a policejní potápěči nám je rozmístili do ideálního tvaru a v ideálním rozponu. Dobrá práce byla korunována úspěchem, který zahřál naše rybářské srdce – zhruba minutu po uložení všech třecích hnízd se na místě objevil první candát a hned si zálibně prohlížel nabídnutý substrát pro tření.

Další sledování třecích hnízd a úspěšnosti výtěru již budeme provádět podvodní kamerou umístěnou na čtyřmetrové tyči, neboť využití potápěčů nebo podvodních dronů by mohlo candáty výrazně rušit, což si rozhodně nepřejeme a rádi bychom jim dopřáli trochu jarní intimity. Věříme, že se nám za to odmění bohatou snůškou jiker a zajištěním další generace této pro nás mimořádně cenné ryby.

Již nyní však myslíme také na příští rok, a proto jsme si s předstihem nechali u výrobce zhotovit vlastní verzi kartáčů. Ty jsou oproti těm standardně dodávaným podstatně delší a se štětinami na míru, přesně podle našich představ. Pro další rok plánujeme také experimentální hnízda s novým tvarem, určená pro extra velké candátí jikernačky.

Závěrem bychom rádi poděkovali všem, kdo se podíleli na této všestranně prospěšné akci: v prvé řadě patří naše poděkování poříčnímu oddělení Policie ČR v Třebenicích za instalaci třecích hnízd na dně přehrady, firmě JV Kovo za výrobu třecích hnízd, profesionální rybářské stráži ÚSMP za pomoc při transportu a spouštění hnízd a všem členům ÚSMP, kteří nás podporovali v našem úsilí o zajištění lepších životních podmínek pro candáty.

Petrův zdar!

Pavel Vrána (ichtyolog ČRS, zástupce hospodáře ÚSMP), za ČRS Lukáš Mareš

Pražští rybáři pečují o candáty, instalovali třecí hnízda na Slapy

Pracovníci Územního svazu města Prahy instalovali umělá třecí hnízda pro candáty na údolní nádrži Slapy. Nádrž přirozeně stárne a vlivem sedimentů se ostnoploutvým rybám postupně zhoršují podmínky pro přirozenou reprodukci. Ne, že by se nám tyto ryby netřely, ale na méně vhodných substrátech klesá procento úspěšně vylíhnutých jiker. Abychom tedy

Celý článek

Upoutávka na květnové číslo časopisu Rybářství

Pokud máte rádi velké ryby, v květnovém čísle časopisu Rybářství si přijdete na své. S železnou pravidelností, opět přesně po roce, přinášíme vyhlášení prestižní soutěže trofejních úlovků Nej! Nej! Nej!, vydáme se také na slovenskou řeku Hron, kde náš dopisovatel Vojtěch Sklenář ulovil nejdelší zdokumentovanou hlavatku v historii, a zapomenout nemůžeme ani na

Celý článek

Žádáme všechny rybáře, aby dbali na správný zápis čísel revírů do povolenky

Vážení příznivci Petrova cechu, na základě zjištěných informací ze zpracování statistiky úlovků za rok 2022 si dovolujeme opětovně upozornit všechny rybáře na správný zápis čísel rybářských revírů. Prosíme rybáře, aby důsledně dbali na správný zápis čísel rybářských revírů, na kterých loví. Jedná se zejména o rybáře, kteří navštěvují revíry více

Celý článek

Přihlášení

do uživatelského účtu